Czy granit to dobry wybór na parapety? Poznaj właściwości parapetów z granitu!

Parapety wewnętrzne pełnią kilka różnych funkcji. Ich zadaniem jest ochrona wnętrza domu lub mieszkania przed przenikaniem do niego chłodnego powietrza z zewnątrz. Umieszczone ponad grzejnikiem, kierują ciepło do środka pokoju, zapobiegając jego ucieczce przez okno. Zabezpieczają ponadto kaloryfer przed kurzem i zanieczyszczeniami, a także stanowią miejsce, na którym możemy przechowywać kwiaty i dekoracje sezonowe. Parapety wewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym m. in. z trwałego, wytrzymałego i pięknego granitu.

Granit i jego właściwości użytkowe

Granit to kamień naturalny, który jest powszechnie wykorzystywany we współczesnym świecie. Wykonuje się z niego szereg elementów wykończeniowych domowych przestrzeni. Na jego bazie mogą powstać m. in. trwałe i solidne blaty kuchenne, blaty łazienkowe, zabudowy kominków, schody, posadzki, okładziny ścienne, a także parapety wewnętrzne. Jest to kamień doceniany szczególnie za swoją wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, zmienne temperatury, a także na działanie wody, wilgoci i środków chemicznych.

Takie właściwości świetnie sprawdzają się w przypadku elementów aranżacji wnętrza umieszczonych we wnęce okiennej. Parapety wewnętrzne granitowe są odporne na zarysowania, które mogą powstać np. przy zmianie dekoracji okiennej czy przesuwaniu doniczek z roślinami, nie wchłaniają wody, którą podlewa się kwiaty ani wilgoci osadzającej się przy oknie. Są przy tym odporne na działanie promieniowania UV przenikającego przez szyby, a także łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji – wystarczy przetrzeć je wodą z delikatnym detergentem i pamiętać o okresowej impregnacji. Jako że granit nie przenosi dźwięków, wykonane na jego bazie parapety podnoszą także poziom izolacji akustycznej wnętrza.

Dlaczego warto wybrać parapety wewnętrzne granitowe?

Granit jest surowcem, który idealnie nadaje się na parapety wewnętrzne z kilku powodów. Przede wszystkim, posiada doskonałe właściwości użytkowe oraz cechy, które pozwalają na jego montaż bezpośrednio we wnęce okiennej. Oprócz tego, jest to surowiec o estetycznym, ponadczasowym i efektownym wyglądzie. W efekcie, parapety wewnętrzne granitowe mogą pełnić nie tylko funkcję praktyczną, lecz także stać się dodatkową ozdobą wnętrza, podnoszącą jego estetykę.

Parapety granitowe są dostępne w szerokiej palecie wzorów i kolorów, co pozwala na perfekcyjne dopasowanie ich wyglądu do kolorystyki panującej w danym pomieszczeniu. Ich wysoka wytrzymałość gwarantuje z kolei, że parapety będą długo i dobrze służyły domownikom, zabezpieczając wnętrza przed przenikaniem do nich chłodu z zewnątrz, a także zapewniając wysoki komfort akustyczny.

Jakby tego było mało, granit jest kamieniem, który doskonale odnajduje się nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale także na zewnątrz. Na jego bazie z powodzeniem można więc wykonać nie tylko parapety wewnętrzne granitowe, ale także ich zewnętrzne odpowiedniki – w tym samym kolorze. To doskonała opcja dla zwolenników spójności i harmonii w projektowaniu domowej przestrzeni.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz