Oświetlenie na biurku – co powinieneś wiedzieć o lampach do stanowisk pracy?

Oświetlenie stanowiska pracy ma bezpośredni wpływ na efektywność i bezpieczeństwo użytkownika. Dlatego bez względu na to, czy pracuje się w biurze, czy w ramach domowego gabinetu, warto zatroszczyć się o zastosowanie odpowiednich produktów, które zapewnią właściwą ilość światła w każdej sytuacji.

Jakie oświetlenie jest potrzebne na biurku? Ile źródeł światła trzeba zamontować? Czym się kierować podczas dobierania lamp? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Oświetlenie na biurko – zasady BHP

Kwestię oświetlenia biur i stanowisk pracy regulują bardzo precyzyjnie przepisy BHP, w których można znaleźć informację, że podstawą w oświetleniu biur, pomieszczeń do przetwarzania danych, pisania i czytania jest zadbanie o światło o właściwym natężeniu, bez odbłysków czy męczącego wzrok migotania.

Powierzchnia biurka ma być oświetlona równomiernie, nie można pozostawiać zacienionych fragmentów. Światło powinno być wystarczająco mocne, by zapewniać warunki do wytężonej pracy wzrokowej, ale przy tym nie może nadmiernie męczyć oczu pracującego. W miarę możliwości należy wykorzystywać naturalne światło dzienne. Oprócz tego umieszcza się we wnętrzu główne źródło światła (zazwyczaj lampę wiszącą lub sufitową). Kluczowe wciąż pozostają jednak lampy bezpośrednio na stanowisku pracy.

Lampy biurkowe – najpopularniejsze modele

Jakie oprawy oświetleniowe stosuje się do oświetlenia biurka? Zazwyczaj można spotkać lampy stołowe, choć zdarza się, że w tej roli używa się opraw podłogowych (przestronne biura) lub kinkietów (mniejsze pomieszczenia).

Kluczowe cechy dobrych opraw biurkowych

Czym powinny wyróżniać się takie oprawki? Wiele korzyści zyskuje się dzięki opcji regulacji wysokości i kąta padania światła. W ten sposób dopasowuje się lampę nie tylko do wielkości i wysokości stołu, ale też do potrzeb konkretnego użytkownika. Bywa to szczególnie ważne, jeśli z biurka korzysta więcej niż jedna osoba. Dobre lampy na biurko łączą ponadto wysoką trwałość, odporności na codzienne użytkowania, funkcjonalność z ciekawymi walorami estetycznymi, wpisując się w konkretną aranżację wnętrza. Spory wybór takich produktów znaleźć można np. na stronie https://lightplus.pl/.

A co ze źródłami światła?

Bardzo ważnym elementem każdej lampy biurkowej jest prawidłowo dobrane źródło światła. Coraz częściej stawia się na energooszczędne produkty LED. Nie dość, że zużywają znacznie mniej prądu niż inne rozwiązania, to też wykazują sporą żywotność. Co więcej, produkty LED występują w wielu wariantach, co ułatwia dopasowanie ich do każdej przestrzeni, w tym do precyzyjnego oświetlenia stanowiska pracy.

Warto wspomnieć o tym, że również w warunkach biurowych przydatne mogą się okazać produkty typu smart. Inteligentne oświetlenie ułatwia sterowanie punktami świetlnymi i dopasowywanie warunków do konkretnych potrzeb (regulacja parametrów oświetleniowych) z pomocą pilota, aplikacji mobilnej. W niektórych przypadkach umożliwia ponadto wprowadzenie automatyzacji, by jeszcze bardziej ułatwić regulowanie światła w przestrzeni do pracy.

Jakie parametry ma mieć produkty oświetleniowe na biurko? Warto stawiać na rozwiązania emitujące strumień światła na poziomie nie mniejszym niż 500 lx, co umożliwia realizację nawet bardziej precyzyjnych zadań wzrokowych. Oświetlenie powinno być chłodniejsze – sprzyja to koncentracji i skupieniu na realizowanych zadaniach. W końcu, jeśli podczas pracy niezbędne jest dobre rozróżnianie kolorów, należy zatroszczyć się o to, by źródło światła miało wysoki współczynnik oddawania barw.

Idealne warunki oświetleniowe na biurku – podsumowanie

Dobrze dobrane oświetlenie w miejscu do pracy sprawia, że możemy skupić się w pełni na realizowanych obowiązkach, z najlepszą możliwą wydajnością. To także sposób na zapewnienie bezpiecznych warunków do działania, a nawet budowanie konkretnego klimatu czy wpisanie przestrzeni w specyfikę danej firmy. Niby zwykła lampa stojąca lub ścienna, a jak wiele od niej potrafi zależeć. Warto zatem wybrać ją mądrze – dla komfortu i skuteczności działania.

 

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz