Oświetlenie zewnętrzne domu – co najlepiej wpisuje się w obecne trendy?

Każdy inwestor, tuż po sfinalizowaniu prac wykończeniowych w domu, decyduje się na udekorowanie posiadłości z zewnątrz. Zadbana posesja nie tylko dodaje uroku całemu obiektowi, ale wpływa również na bezpieczeństwo osób poruszających się po terenie działki. Warto więc zadbać, aby wystrój posiadłości był widoczny nie tylko w dzień, ale również porą wieczorną.

Niezbędne do tego będzie oczywiście odpowiednie oświetlenie zewnętrzne. Strumień światła rzucony na budynek może znacząco podkreślić jego piękno. Dlatego też, w poniższym wpisie przyjrzymy się nieco bliżej rodzajom oświetlenia zewnętrznego budynków, wskazując tym samym na warianty najchętniej wybierane przez inwestorów.

Dlaczego oświetlenie zewnętrzne jest ważne?

Wielu osobom wydaje się, że oświetlenie posiadłości na zewnątrz jest jedynie dodatkiem, na który inwestor może sobie pozwolić przy okazji posiadania wolnej ilości gotówki. To oczywiście nieprawda. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że lampy zewnętrzne są elementami równie istotnymi co oświetlenie wewnątrz domu. Oprócz samej atrakcyjności, taka forma dekoracji z pewnością przyczyni się do wzrostu wartości samego obiektu.

Wbrew powszechnej opinii, pierwotnym celem producentów oświetlenia zewnętrznego nie było stworzenie przytulnej atmosfery w ogrodzie, ale głównie bezpieczeństwo. Dotyczy ono domowników oraz gości, którzy kierując się w stronę obiektu, zawsze powinni mieć zapewnioną widoczność na odpowiednim poziomie. Oprócz tego, dobrze rozświetlona przestrzeń wokół domu doskonale chroni przed potencjalnymi włamywaczami.

Jakie lampy umieszczamy najczęściej w ogrodzie?

Podobnie jak źródła światła umieszczane wewnątrz budynków, oświetlenie zewnętrzne domów również odznacza się wysoką różnorodnością na rynku. Wiele wariantów urządzeń zdolnych nadać jasności niemal na całym obszarze działki jest przez inwestorów wybieranych w zależności od zapotrzebowania. W szczególności wyróżnia się:

  • Girlandy – doskonała forma oświetlenia tarasów i altan, tworząca w tych miejscach niepowtarzalny i unikatowy klimat podczas spotkań z rodziną i znajomymi,
  • Słupki ogrodowe – rodzaj oświetlenia funkcyjnego, służący głównie zapewnieniu bezpieczeństwa w okolicach chodników prowadzących do drzwi wejściowych. Cechuje je różna wysokość, kształt oraz sposób emitowanego światła,
  • Naświetlacze – urządzenia zdolne emitować naprawdę mocne i jasne światło w ogrodzie. Najczęściej przeznaczane do uwydatnienia atrakcyjnych punktów w ogrodzie, jak chociażby skalniaki,
  • Oprawy elewacyjne – znakomita forma oświetlenia samego budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu obiekt stanie się widoczny z bardzo daleka, co będzie przykuwać uwagę przechodniów i poniekąd „odstraszać” potencjalnych włamywaczy.

Rodzajów oświetlenia zewnętrznego jest znacznie więcej. Powyżej zostały wymienione najpopularniejsze rodzaje, bez których coraz ciężej jest wyobrazić sobie atrakcyjną i w pełni bezpieczną posesję. Ważne, aby o oświetlenie zewnętrzne zadbać jeszcze na etapie projektowania instalacji elektrycznej w budynku. Może to znacznie zredukować koszty, które w późniejszym czasie przeznaczylibyśmy na wykonywanie generalnych remontów.

0 komentarzy

Dodaj komentarz